Zastanawiasz się, jakie można popełnić błędy przy wykonywaniu stropów? Nieprawidłowości związane są przede wszystkim z nieprzestrzeganiem nowoczesnych technologii, a także niesumiennego wykonywania obowiązków przez ekipę budowlaną. Sprawdź, kiedy wymagana jest ekspertyza budowlana!
Ekspertyza budowlana – czym jest
Ekspertyza budowlana to opracowanie, dotyczące stanu technicznego budynku. Dokument zwykle składa się z części opisowej i obliczeniowej. Jego przygotowanie warto powierzyć doświadczonemu rzeczoznawcy budowlanemu, dzięki czemu zyskujemy pewność, że zrobi to rzetelnie. Ekspertyza poparta jest badaniami i obliczeniami, co wpływa na jej szczegółowość i precyzję. Należy jednak liczyć się z tym, że zapłacimy za nią więcej niż za opinię techniczną.
Czym różni się ekspertyza budowlana od opinii technicznej? W tym przypadku rzeczoznawca budowlany nie ocenia stanu technicznego obiektu na podstawie samych oględzin i analizy dostępnych dokumentów. Specjalista oblicza też wytrzymałość:
- fundamentów,
- ścian,
- stropów,
- dachu,
- elewacji.
Jakich informacji dostarcza ekspertyza budowlana? Powinna uwzględniać wszystkie nieprawidłowości, a także możliwą przyczynę ich wystąpienia. Rzeczoznawca określa również zakres remontu, a także podaje przybliżone koszty napraw.
Ekspertyza budowlana – po co jest potrzebna
Dobrze wykonana ekspertyza budowlana może również wykazać brak żeber rozdzielczych, co prowadzi do „klawiszowania” stropu gęstożebrowego. W konsekwencji pojawiają się charakterystyczne rysy na suficie. Niezastosowanie żeber rozdzielczych zwiększa ryzyko ugięcia się belek stropowych.
Kiedy przyda Ci się ekspertyza budowlana? Zleć jej wykonanie, gdy:
- obiekt będzie wymagał modernizacji,
- rzeczoznawca stwierdzi naruszenie konstrukcji elementów budynku,
- doszło do uszkodzenia instalacji wentylacyjnej, kominowej, wodnej lub elektrycznej.
Rzeczoznawca budowlany zaznacza, że liczba, rodzaj i rozstaw podpór uzależniony jest od typów i rozpiętości stropów. Niewłaściwy wybór filarów niejednokrotnie doprowadza do ugięcia stropu podczas zalewania betonem. Ekspertyza budowlana może pokazać, że wykonawca nie zagęścił mieszanki betonowej, co przyczyniło się do nieodpowiedniego otulenia prętów zbrojeniowych i wypełnienia szalunku.
Podczas schnięcia mieszanki pojawiają się wówczas raki, czyli puste przestrzenie, które sprzyjają kruszeniu się tynków. Ponadto mogą one przyspieszyć proces niszczenia tynków, płytek ceramicznych, czy klejów.
Jakie są najczęstsze błędy przy wykonywaniu stropów
Wykonawcy mogą zastosować zbyt małą długość zakładu zbrojenia. Wspomniane nieprawidłowości pojawiają się głównie tam, gdzie wymagana jest ciągłość prętów zbrojeniowych. Zwykle mają one 12 m długości, ze względu na ograniczone możliwości transportu. Rzeczoznawca budowlany przypomina, że nie zawsze do wykonania całego zbrojenia wystarczy jeden pręt. Niekiedy może też pojawić się problem z jego przeniesieniem.
W takiej sytuacji układa się kilka prętów tak, żeby zachodziły na siebie na określonej długości. Takie ustawienie określa się zakładem zbrojenia. Aby ograniczyć błędy przy wykonywaniu stropów, ekipa stosuje zakłady tylko tam, gdzie są niezbędne. Jeśli podejrzewasz, fachowcy dopuścili się jakichś nieprawidłowości, skorzystaj z usług rzeczoznawcy. Ekspertyza budowlana nie tylko określa przyczynę błędu, lecz także przedstawia zalecany sposób postępowania.
Główne błędy przy wykonywaniu stropów
Jakie błędy przy wykonywaniu stropów może ujawnić ekspertyza budowlana? Jeśli wykonawca źle zabezpieczył zbrojenie, przesuwa się ono w szalunku podczas układania. Niekiedy elementy zbrojeniowe przemieszczają się w trakcie betonowania. Rzeczoznawca budowlany podkreśla, że na tym etapie nie można już skorygować błędu. Aby zminimalizować ryzyko przemieszczania zbrojenia, należy związać pręty drutem wiązałkowym.
Kolejnym błędem jest niezachowanie odpowiedniej odległości między prętami zbrojeniowymi, w związku z tym nie zostają właściwie otulone betonem. W konsekwencji nie mogą one prawidłowo spełniać swojej funkcji. Wykonawca powinien zabezpieczyć strop żelbetowy na czas montażu, wylewania betonu i jego utwardzania.
W tym celu stosuje się podpory, a maksymalna rozpiętość pomiędzy nimi wynosi 2 m. Można je usunąć po 2-3 tygodniach od ułożenia warstwy nadbetonu, dzięki czemu osiągnie odpowiednią wytrzymałość.