Zły stan techniczny budynku – sprawdź kto wykona opinię techniczną

Kupujesz dom z drugiej ręki, ale nie masz pewności, czy stan techniczny budynku jest dobry? A może odziedziczyłeś w spadku nieruchomość i nie wiesz, od czego zacząć jej remont? W takich sytuacjach nietrudno o błędy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem przed decyzją o zakupie domu jest zweryfikowanie jego stanu technicznego ze sprawdzonym rzeczoznawcą budowlanym. Potrzebujesz opinii technicznej budynku w Warszawie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i kto może wykonać opinię techniczną domu.

Zły stan techniczny budynku użytkowego – potrzebna będzie opinia techniczna

Obowiązkiem właścicieli i zarządców budynków użytkowych jest dbanie o dobry stan nieruchomości. Nie chodzi tu tylko o estetykę budynku, np. stan elewacji czy otoczenia wokół domu. Do obowiązków właścicieli budynków użytkowych należy utrzymywanie budowli w dobrym stanie technicznym, dbałość o sprawność techniczną poszczególnych elementów budynku i wykonywanie obowiązkowych okresowych przeglądów technicznych. Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, pamiętaj, że każde uszkodzenie instalacji lub pęknięcie na ścianie może przynieść nieprzyjemne i kosztowne konsekwencje.

Opinię techniczną w Warszawie może zlecić właściciel lub zarządca nieruchomości. Dlaczego? Ponieważ to właśnie on musi zapewnić bezpieczne użytkowanie budynku. Jeśli tego nie dopilnuje, grozi mu kara grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet kara ograniczenia wolności. Kupujesz dom z rynku wtórnego? Przed wprowadzeniem się do budynku wykonaj opinię techniczną z rzeczoznawcą budowlanym. Badanie techniczne domu pozwoli ci ocenić realne zagrożenie, które może wynikać np. z dotychczasowego nieprawidłowego użytkowania budynku. Rzeczoznawca budowlany z Warszawy wykona opinię techniczną i wskaże ewentualne uszkodzenia budynku. Sprawdzi też, czy poprzedni właściciel domu nie zataił wad ukrytych budynku. Jeśli tak było, to na podstawie ekspertyzy budowlanej będziesz mógł negocjować cenę domu i egzekwować działania naprawcze.

Oprócz opinii technicznej rzeczoznawca budowlany może też przygotować:

  • ekspertyzę budowlaną 
  • ocenę techniczną
  • opinię ekspertyzy budowlanej.

Opinia techniczna budynku tylko z rzeczoznawcą budowlanym

Opinia techniczna to ocena stanu technicznego budynku przygotowana przez specjalistę na podstawie oględzin, a także dokumentacji projektowej. Zazwyczaj sporządza ją specjalista z zakresu budownictwa. Potrzebujesz opinii technicznej w Warszawie? Zleć ją sprawdzonemu rzeczoznawcy budowlanemu z wieloletnim doświadczeniem. Dlaczego to jest takie ważne? W przypadku kupna domu z rynku wtórnego dobrze jest sprawdzić wszystkie elementy budynku, a nie tylko jego ogólny stan techniczny. Rzeczoznawca na podstawie oględzin sprawdzi stan techniczny instalacji, okien i drzwi, a także sprawdzi, czy na ścianach nie widać pęknięć. Poza tym wychwyci on gołym okiem, czy sprzedający nie chce ukryć poważnych uszkodzeń murów, np. poprzez odmalowanie ścian.

 

Co istotne, taka ocena stanu technicznego domu przyda nam się także w przypadku wykrycia błędów budowlanych. Jeżeli w budynku pojawiły się usterki, które nie są wynikiem naszego niewłaściwego użytkowania domu, możemy ubiegać się o odszkodowanie albo naprawę uszkodzeń. W takim przypadku bardzo pomocna będzie ekspertyza budowlana.

Opinia techniczna budynku – co sprawdzić

Każdy budynek użytkowy musi być utrzymany w dobrym stanie. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której mieszkańcy zamieszkują uszkodzony dom. Ważna jest w tym kontekście zwłaszcza sprawność instalacji zamontowanych w budynku, np. instalacji elektrycznej. Pamiętajmy, że każde naruszenie sprawności tego typu elementów technicznych może spowodować awarię. Jeżeli potrzebujesz opinii technicznej budynku w Warszawie, sprawdź, co powinieneś zweryfikować podczas wykonywania ekspertyzy technicznej.

Rzeczoznawca budowlany przygotowujący opinię techniczną powinien sprawdzić i ocenić ogólny stan techniczny budynku. Chodzi tu np. o stan ścian, dachu, okien i drzwi, a także o konstrukcję nośną budynku i jego stabilność. Poza tym bardzo ważne jest, aby w budynku sprawnie działały wszystkie instalacje, szczególnie instalacja elektryczna, gazowa i wentylacyjna. W opinii technicznej musi się też znaleźć notatka na temat sprawności i stabilności tych elementów technicznych budynku, które mogą ulec uszkodzeniu w wyniku oddziaływania sił natury, np. podczas wyładowań atmosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 3 =